Climate Change – raise awareness – take action

INFORMACE O PROJEKTU

Vážení rodiče a žáci, v návaznosti na dokončení výběrového řízení projektů Partnerství škol (KA229) v rámci programu Erasmus+, Výzva 2020 na celoevropské úrovni a na zveřejnění výsledků tohoto výběrového řízení ze strany Evropské komise si Vám dovolujeme oznámit, že následující projekt, do kterého je naše instituce zapojena jako partner, byl SCHVÁLEN.

⇒ číslo projektu: 2020-1-AT01-KA229-077982_5
⇒ koordinátor projektu: BRG Wallererstrasse Wels, Rakousko
⇒ další partnerské školy: Geschwister-Scholl-Schule Konstanz (Německo), Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach (Polsko), IPSSAR “PAOLO BORSELLINO” Palermo (Itálie), Gimnazija Skofja Loka (Slovinsko), 2ELS “Thomas Jefferson” Sofia (Bulharsko)
⇒ délka projektu: 09/2020 – 08.2022

JEDNOTLIVÁ PROJEKTOVÁ SETKÁNÍ

Červen 2021: Meeting ve Škofja Loce, Slovinsko

V červnu 2021 byl uspořádán zahajovací meeting projektu Erasmus+ s názvem „Climate Change“, který se uskutečnil „online“ ve slovinské Škofja Loce. Kromě několika již tradičních partnerských škol, které již byly v předcházejících projektech (Gimnazija Škofja Loka –Slovinsko, Geschwister-Scholl-Schule Konstanz – Německo, Táborské soukromé gymnázium a Základní škola – Česko, Liceum Zbigniewa Religi v Gilowicach – Polsko) se zapojila i škola z Bulharska – Thomas Jefferson Secondary High English school v hlavním městě Sofii.

Během několikadenního programu bylo naplánováno množství velmi aktivních online seminářů v rámci platformy Zoom, se kterou máme dobrou zkušenost již z minulých online meetingů. Kromě několika učitelských setkání, byly na programu dva hlavní projektové semináře se studentskými prezentacemi na téma „Climate Change“, kdy každá škola realizovala 2-3 prezentace s různými tématy.

Slyšeli jsme problematiku vytápění budov, jak myslet globálně a jednat lokálně, jak ochránit stav životního prostředí, jakým způsobem může pomoci politická či technologická změna, povídalo se i o snížení odpadů, především pak plastového, jakým způsobem by se měl změnit způsob dopravy, zmínili se dopady CO2 na planetární teplotu a skleníkový efekt, důležitým tématem byla i biomasa či elektrifikace dopravy – letadla, automobily a další. V neposlední řadě pak jsme řešili životního prostředí daného státu, konkrétní problémy místní úrovně. Na závěr se pak zmínili i ne úplně známí „měniči“ klimatu, např. těžba kryptoměn, elektroautomobily či konzumace masa.

Všechny prezentace byly ve vysoké kvalitě s velmi dobrou angličtinou a všichni jsme si odnášeli nové pohledy, znalosti a nápady, jakým způsobem můžeme pomoci udržet nebo vylepšit klima naší planety. Na viděnou na dalším projektu!