Školní zahrada

o projektu školní zahrady

Velkou radost nám dělá školní zahrada, která se díky dotaci „Obnova přírodní zahrady Táborského soukromého gymnázia a Základní školy“, č. projektu 1190700008 obléká do nového kabátu.

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

⇒ číslo projektu: 1190700008

⇒ koordinátor projektu: SFŽP ČR

⇒ délka projektu: 07/2020 – 12/2021

⇒ celkové způsobilé výdaje: 397 291,40 Kč 

⇒ výše příspěvku SFŽP ČR: 337 697,69 Kč

⇒ výše příspěvku žadatele: 59 593,71 Kč

základní informace

Jak jste si již všimli, naše zahrada prochází postupně proměnou blíže k přírodě. Zahrada má nyní za sebou první fázi zásadních úprav. Na projektu se podílí rodiče, pedagogický sbor a samy děti.

I když má naše škola malou zahradu, chceme dětem přiblížit koloběh v přírodě. Pořídili jsme vyvýšené záhony, materiál na jejich vyplnění, pocitový chodník, hmyzoviště, kompostér a zahradní nářadí pro děti, aby se mohly podílet na péči o naši zahradu.

Z důvodu opatření proti Covid 19 se nám nepodařilo vše stihnout do počátku letošního školního roku. Na letním příměstském táboře jsme s dětmi stihli osadit záhony. Nalezneme zde jahody, levandule, echinaceu, žebříček…Na své stálé místo po osazení nového oplocení čekají maliny, ostružiny, rybíz ale i třeba motýlí strom. Poctivě plníme kompostér, abychom na jaře přilepšili záhonkům, a těšíme se, až zasejeme zeleninu a budeme se radovat z plodů naší práce.

Se školní družinou využíváme prostor zahrady v maximálním možném čase. Radost dětem udělala výroba hmyzího hotelu a my jim při tom vysvětlili, proč je hmyz důležitý pro naši zahradu. Společně budeme pozorovat, jaké druhy hmyzu na naší zahradě žijí.

Zasaďme strom do školní zahrady

Zahrada je pro nás zároveň učebnou, místem pro volné dětské hry a poznávání přírody, prostorem pro setkávání širší komunity a také jednou z p příležitostí v životě dětí, kdy se mohou žáci podílet na přeměně svého okolí a přirozeně se tak učit občanským dovednostem. V současné nelehké době jsme rádi, že zahradu můžeme využít pro výuku a aktivity s ní spojené.

Děti a rodiče si vybrali formou ankety strom, který by se hodil do naší zahrady. Vyhrála kráska mezi stromy – lípa srdčitá. Strom jsme vzhledem k počasí a k dlouhodobému nedostatku vláhy sázeli s dětmi za ne zrovna příznivých podmínek. Ale – práce se podařila a lípa zdobí naši zahradu.

 „Lípa srdčitá – kráska mezi stromy. Tu jste vybrali i zasadili.“

Naučné prvky

Společně s dětmi jsme vyrobili naučné prvky do naší zahrady. Na hmyzí hotel jsme umístili obrázky brouků, kteří se nám snad povede do hotelu nalákat. Na stromy jsme šetrně navázali obrázky ptáků, které bychom rádi uvítali na naší zahradě.  Na zahradě také najdete bannery s živočichy a rostlinami našeho podnebného pásma.

Výzva pro rodiče

Touto cestou bychom Vás rodiče chtěli požádat o spolupráci při usazení sloupu na naší zahradě, pokud by se mezi Vámi našel šikovný kutil na výrobu krmítka pro naši zahradu budeme rádi.

Ptáci jsou pro fungování zahrady velmi důležití. Je proto moudré si je předcházet a na zahradu je přilákat. Nejrozšířenějším způsobem, jak ptáky nalákat, je přikrmování. Na zimu chceme nainstalovat krmítko a pravidelně do něj sypat připravené směsi určené přímo pro ptáky.

Hmyzí hotel

Na výrobu hmyzího hotelu jsme použili ryze přírodní materiály. Hodila se nám malá paleta, surová dřevěná prkna, OSB deska, nopová folie na zelenou střechu, staré keramické vázy, kartonová výztuž od nových lavic a židlí, špalky, tráva a pletivo. Na šišky, kůru a mech jsme vyrazili do lesa u Knížecího rybníku.

Ruku k dílu při výrobě hotelu přiložili nejen vychovatelky, ale především ochotní rodiče. Naplnění hotelu materiálem byla práce dětí. Celé odpoledne skládali vše, co jsme si nasbírali a hodně je bavila výroba zelené střechy na hotelu. Plácání mokré hlíny byla velká zábava. Poslední fází bylo osázení střechy rozchodníkem a netřesky. Umístěním kamenů střecha budí dojem skalky.

A pro jaké hosty jsme hmyzí hotel vlastně stavěli? To vše se nejen děti, ale i Vy dozvíte na naučném hmyzím sloupu, kterého výroba nás v brzké době čeká.

Společné setkání s rodiči a dětmi se uskutečnilo při akci „Opékání špekáčků“

 „Milí rodiče, děkujeme, že v této nelehké době dokážete v sobě najít dostatek sil, vše si řádně rozvrhnout a zvládnout a že jste si našli čas, který jste strávili společně s námi.
Nesmíme totiž v této prapodivné době zapomínat na to základní, co nás všechny drží pospolu…rodina, láska, pospolitost a společně strávený čas.  Děkujeme za příjemně strávené odpoledne a jsme rádi, že jsme se sešli v hojném počtu. Těšíme se na další setkání.“

Velkou radost nám dělá školní zahrada, která se díky dotaci „Obnova přírodní zahrady Táborského soukromého gymnázia a Základní školy“, č. projektu 1190700008 obléká do nového kabátu.

Pro načerpání té pravé podzimní atmosféry a pozitivní energie v této nelehké jsme společně s rodiči vytvořili pro děti příjemnou atmosféru na naší zahradě. Rodiče spolu s dětmi měli možnost si prohlédnout školní zahradu, každý si s chutí opekl špekáček nad ohněm.

Pani kuchařky nám připravily špekáčky a vše co k nim patří, teplý čaj, kávu pro rodiče a nechyběla ani bábovka. Děkujeme !

MÁTE JEŠTĚ NĚJAKÉ OTÁZKY?

Napište nám....