Erasmus+ projekt: “Climate change” – meeting Sofia (05/2022)

Erasmus+ aneb Letadlem do bulharské Sofie. Již páté setkání aktuálního erasmového projektu se konalo v nejvzdálenější destinaci – Bulharsku. My, účastníci, jsme si rozdělili článek, a každý napsal jeden velmi nabitý projektový den. Tak hurá do čtení!

CZ: 

Neděle – to byl den, kdy jsme odletěli. Minibus do Prahy, posilnění na letišti a šup na runway. Vzlet i přistání proběhlo hladce a šestice studentů 1.R a kvinty v doprovodu Mgr. Zdeňka Nováka a Mgr. Terezy Švadlenové se mohla začít seznamovat s bulharským hlavním městem a „meetingpointem“ dalšího setkání projektu Erasmus+ (Climate change). Sofii jsme v neděli poznávali už za tmy, takže cesta k „ulovení“ první večeře skončila návštěvou večerky a koupí čínských polévek. Součástí naší osmičlenné smečky se na část „honby za večeří“ stal místní pes (říkejme mu Bobík), který nás „dovedl“ až na hotel.

Pondělí – tento den jsme odstartovali brzy ráno. Jelikož další „erasmácké“ skupiny přilétaly v průběhu pondělí – byl čas na „náš program“ – vydali na exkurzi do druhého největšího bulharského města Plovdiv, před hotelem nás přivítal průvodce Martin, který nás městem provedl. V Plovdivu jsme viděli místní architekturu, ale i po vystoupání na 1 ze 7 kopců, které se ve městě nacházejí, se nám otevřela přenádherná přírodně-urbanistická scenérie. Klenotem města bylo antické divadlo, ve kterém se i dnes hrají divadelní představení. Ideální příležitost vyzkoušet si poznatky z fyziky a literatury – při zpěvu české státní hymny jsme si vyzkoušeli akustiku divadla a funkci chóru. Večer už jsme strávili v Sofii a ochutnali kouzla místní kuchyně.

Úterý – den, kdy jsme se „všichni“ potkali. Hostiteli bulharského erasmu byli učitelé a žáci Thomas Jefferson Secondary High English school. Dobrodružství začalo již cestou, která byla sice složitější (navigace totiž není stavěná na četné podchody, které se v Sofii nacházejí 😊), ovšem díky dostatečné rezervě jsme se dostali do školy včas. Před vchodem na nás již čekali někteří studenti, kteří nás později provedli po škole. Zavedli nás do venkovní odpočinkové zóny, kde jsme počkali na zbytek studentů z Erasmu (účastnili se ho ještě žáci a učitelé z Německa, Polska, Rakouska a Slovinska). V moment, kdy jsme se všichni sešli, nás čekal oficiální ceremoniál a zahájení setkání Erasmus+ (Climate change). Úvodní ceremonie byla opravdu lokální – několik studentů v krojích a další studentky, které měly připravený tanec Choro. Po vřelém přivítání jsme se přesměrovali na ekologii a celkové seznámení s tématem. Po pár prezentacích jsme dostali příležitost se seznámit s místními studenty, se kterými jsme si zašli na oběd do nedaleké restaurace. Zasyceni jsme začali se zkoušením naší prezentace – tedy hlavní části meetingu na téma Životní prostředí a Tábor. Po odprezentování prezentací všech skupin jsme byli připraveni na večer prožitý s našimi novými přáteli. Večer jsme si skvěle užili, ovšem naše cesty se museli rozdělit, byť jen na pár hodin do dalšího rána a my jsme směřovali do hotelu s cílem načerpat síly na další den.

Středa – den, který byl nabitý aktivitami – jelikož tématem projektu je změna životního prostředí, vydali jsme se společně na místo, kde nás seznámili s „bulharskými snahami“ o zlepšení životního prostředí – cílem bylo Ministerstvo životního prostředí a vody. Jelikož jsme pojali výzvu chránit životní prostředí opravdu svědomitě, chodila naše česká skupina „jen pěšky“ (což na konci dní rozeznělo v hlavě písničku „V nohách mám už tisíc mil….). Na ministerstvu jsme si vyslechli prezentaci o zdrojích energie v Bulharsku a dozvěděli jsme se jejich plány pro nákladní s energii v budoucnu. Následoval oběd v místní restauraci a poté dlouhá cesta do školy (ovšem v krásném prostředí místního parku). Ve škole jsme si poté vyzkoušeli výrobu ornamentu z rozmočeného papíru a všichni jsme se u toho velmi nasmáli. Večer jsme završili na oficiální večeři pro žáky i učitele, kde nás bulharští studenti naučili tradiční bulharské tance.

Čtvrtek – čtvrteční dopoledne jsem odstartovali prohlídkou hlavního města. V historickém, ale i moderním městě mezi horami jsme objevili krásy historie, poznali jsme významné budovy města (od sídla prezidenta, přes Divadlo Ivana Vazova, až k místním termálním pramenům a lázním (někteří i sílu minerálů okusili). Prohlídka města byla zpestřena „divadelní inscenací“ z bulharské historie, při které nás instruoval náš průvodce Slavyan. Po výtečném obědě naše kroky opět směřovaly do školy, kde jsme celý projektový týden zakončili národním tancem bulharského obyvatelstva a certifikací všech účastníků projektu.

Pátek – páteční ráno aneb „time to say goodbay“ začalo opravdu brzy – snídaně v balíčku, kufry sbalené – čas se rozloučit, a tak jsme se vydali na letiště v Sofii. Před polednem už nás vítala „matička“ Praha. Poslední „erasmácká káva na Letišti Václava Havla“ a šup do Tábora. Plni dojmů a zážitků jsme hodnotili setkání za obzvláště přínosné ve všech ohledech.😊

EN:

text will be added shortly

 

Download here official project paper / Oficiální brožura k meetingu ke stažení (.PDF) – dostupné později/aviable later