Erasmus+ v Táboře “projekt TaWu” (2025)

V květnu 2025 jsme na dva týdny opět hostili žáky z německé střední školy BKWB ve Wuppertalu (proto také název TaWu – Tábor & Wuppertal) , kteří společně s naší třídou sexta prozkoumali téma, které se dotýká každodenního života všech teenagerů – vliv sociálních sítí na náš život.

Projekt s názvem From Swiping to Thinking: Social Media Awareness & Digital Well-Being nebyl o tom říkat, že „sociální sítě jsou špatné“. Cílem bylo porozumět jejich dopadům, zamyslet se nad vlastním chováním online a hledat společně zdravější digitální návyky. Hned na začátku se žáci rozdělili do mezinárodních týmů a vzájemně se vyzpovídali ohledně svých zvyklostí na sociálních sítích. Z rozhovorů vytvořili digitální profily a zamýšleli se nad tím, jak velký vliv mají platformy jako Instagram, TikTok nebo YouTube na naše vztahy, sebevědomí i každodenní rozhodování. Následovala týmová práce na závěrečné prezentaci, kterou žáci představili během slavnostního večera. Výsledky byly inspirativní, kreativní a mnohdy i vtipné – nechyběly osobní zkušenosti, grafy, digitální koláže nebo zamyšlení nad online světem budoucnosti.

Významným přínosem ale nebyla jen samotná práce. Projekt stál na osobním setkávání, společně stráveném čase a otevřenosti. Studenti se sblížili nejen díky společné práci, ale i díky tomu, o čem projekt byl – tedy díky sociálním sítím samotným, na kterých spolu zůstávají v kontaktu. Instagram, WhatsApp nebo Snapchat se tak staly mostem mezi Čechy a Němci – nejen digitálním, ale hlavně lidským.

Součástí projektu byly také mimoškolní aktivity – výlety do historického centra Tábora, prohlídka Českých Budějovic a Českého Krumlova a výlet do Plzně, kde jsme se společně zúčastnili oslav 80. výročí konce druhé světové války. I tyto zážitky přispěly k tomu, že se během několika dnů vytvořila opravdová přátelství. Projekt ukázal, že sítě nás sice mohou rozptylovat, ale mohou nás i propojovat a inspirovat – když je používáme vědomě a společně o nich mluvíme. A přesně o to v Táboře šlo. Na závěr celého projektu jsme uspořádali prezentační odpoledne, kde čeští a němečtí studenti společně představili rodičům a učitelům výsledky své práce – prezentace a komunikace byly celé vedeny v angličtině.

Text: Mgr. Zdeněk Novák

Foto: Mgr. Marek Švadlena