Ve škole jsme měli jedinečnou příležitost zažít fyziku z první ruky díky dvěma poutavým přednáškám odborníků z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Mgr. Dejan Prokop nám v rámci programu „Co se děje při nízkých teplotách“ ukázal fascinující vlastnosti kapalného dusíku, zatímco Ing. David Hlaváček, Ph.D. odhalil zákulisí konstrukce raket a moderních technologií v kosmonautice.
Tentokrát jsme tuto akci domluvili pro třídy tercie a VIII.A. Jednou z nejzajímavějších částí programu byla ukázka, co se stane s běžnými předměty při kontaktu s extrémně chladným dusíkem o teplotě −196 °C. Například slupka od banánu, ponořená na pár vteřin do kapalného dusíku, zcela ztuhla – a když ji poté lektor rozbil, roztříštila se jako sklo.
Pan Prokop také vysvětlil tzv. Leidenfrostův efekt – fyzikální jev, díky kterému se kapalný dusík při rychlém kontaktu s pokožkou nevsákne do tkáně, ale sklouzne po povrchu, čímž se krátkodobému kontaktu (například při přelití přes ruku) vyhneme bez zranění. Upozornil ale, že kontakt delší než dvě vteřiny může způsobit vážné omrzliny.
Celý den byl nejen plný vědeckých poznatků, ale i zábavy a inspirace. A studenti dodávají: „bylo to zábavné i poučné a kdybychom měli takové hodiny častěji, bylo by to fakt super.“ Děkujeme Fyzikálnímu ústavu AV ČR a oběma lektorům za skvělé odpoledne plné vědy, která baví a inspiruje!
Text: Ing. Karel Šnajdr
Foto: Ing. Karel Šnajdr