Erasmus+ Wuppertal (DE) aneb 14 dní v Německu

Erasmus+ je program EU na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě. Tento projekt už nejspíš nemusím vůbec představovat, ale rozhodně stojí za zmínku zde uvedený Wuppertal. Slyšeli jste někdy o tomto místě? Ne? Nebojte, nejste jediní… Toto město nese jméno po zdejší řece Wupper, nad kterou se tyčí visutá lanovka – Schwebebahn – doslova „zavěšená železnice“. Wuppertal je největším městem s přibližně 359 tisíci obyvateli a je ekonomickým, vzdělávacím, průmyslovým a kulturním centrem regionu Bergisches Land, což nám napovídá, že se nacházíme v Severním Porýní-Vestfálsku.

Naše septimány čekal dvoutýdenní pobyt v 11 hodin vzdáleném Wuppertalu s nejen vzdělávacím, ale i poznávacím cílem. Ačkoli naše cesta začala časně ráno, cestování zabralo celý den. Cílovou pásku jsme přestřihli okolo šesté hodiny večerní a naše kroky vedly přímo do hotelu. Nevěřili byste, kolik lidí cestuje vlakem a jak často a rychle tyto monstrózní stroje v Německu jezdí. Pro pár studentů to bylo sice menší, ale zábavné mínus, protože cestu z Berlína museli strávit na chodbě – mimochodem mluvíme o čtyřech hodinách cesty, zlatých pět minut u tabule. 🙂

S místními studenty ze školy Förderverein College Werther Brücke e.V. jsme těchto čtrnáct dní prozkoumávali nejen samotné město, ale i jeho okolí. Naši cestu zahájila prohlídka centra Wuppertalu, kde nás okouzlily historické budovy a moderní architektura, které harmonicky koexistují. Jedním z nezapomenutelných zážitků byla návštěva místní zoo, kde jsme se nejen něčemu naučili, ale také měli možnost procházet se ve voliéře plné modrých papoušků ara, viděli jsme tučňáky a další zajímavá exotická zvířata a mohli si pohladit, nakrmit či vykartáčovat kozy, které si doslova „vymečely“ svou pozornost. Botanická zahrada nás nadchla svou rozmanitostí rostlin, kde jsme se naučili o ekologických principech a významu biodiverzity. Dalším zajímavým místem byl Visiodrom, interaktivní muzeum věnované technologiím a vědě, které nám ukázalo, jak může být vzdělávání zábavné a inspirující. To tvrdil už samotný Leonardo da Vinci, jemuž byla věnována část této výstavy.

Během našeho pobytu jsme také navštívili blízká města, jako jsou Kolín a Düsseldorf. V Kolíně jsme obdivovali nádhernou katedrálu svatého Petra, jíž se někdy přezdívá „Kolínský dóm“. Tato gotická katedrála je sídlem kolínského arcibiskupa. Nezapomenutelným zážitkem bylo stoupání do výšky 157 metrů – do jižní věže dómu, odkud nám výhled doslova vyrazil dech. Nejenže panorama bylo okouzlující, ale po 523 schodech už vám plíce téměř vypoví službu. Ale rozhodně to stálo za to! V Düsseldorfu jsme objevili pulzující atmosféru městského života. Procházka po známé ulici Königsallee, lemované elegantními obchody a kavárnami, a zastávka na promenádě u Rýna nám poskytly krásné výhledy na řeku a městskou scenérii.

Samozřejmě jsme se jen „neflákali“! Během našeho pobytu jsme se také zapojili do projektu nazvaného TáWu, který započal už u nás v Táboře. Pracovali jsme ve skupinách spolu s místními studenty a naším úkolem bylo vytvořit dřevěnou hrací desku Monopoly, která by reflektovala prvky společné pro naše partnerská města. Bylo fascinující spojit naše kreativní nápady a kulturní odlišnosti do jednoho projektu. Tento zážitek nám nejen umožnil naučit se více o městech a jejich tradicích, ale také posílil naše přátelství a spolupráci napříč hranicemi. Celý proces byl inspirativní a přispěl k našemu vzájemnému porozumění a spolupráci.

Více již v rozsáhlém fotoreportu!

Více již v rozsáhlém fotoreportu!

Text: Eliška Schlehoferová

Foto: Mgr. Marek Švadlena, Mgr. Pavla Hesová