Poznávali jsme nové památky UNESCO v Didaktikonu

V pondělí 14. dubna se vybraní studenti kvinty a sexty zúčastnili zeměpisného pořadu Známé a neznámé Česko, který se konal v prostorách Didaktikonu Univerzity Karlovy v Praze.

Hlavním tématem byla nejnovější česká přírůstková místa na Seznamu světového dědictví UNESCO, jejichž rozmanitost a kulturně-krajinný význam byly prezentovány v živém a interaktivním formátu. Celý program byl koncipován tak, aby studenty nejen informoval, ale také aktivně zapojil. Na úvod si účastníci vyzkoušeli své znalosti prostřednictvím kvízu Kahoot, který ověřoval, jak dobře znají památky zapsané na seznamu UNESCO v České republice. Mnohé odpovědi překvapily, jiné pobavily – a všechny přispěly k uvolněné a zvídavé atmosféře.

Následně se studenti detailněji seznámili s Jizerskohorskými bučinami, které představují unikátní příklad přírodního dědictví s vysokou biologickou hodnotou. Z kulturních památek pak byla pozornost věnována lázeňskému trojúhelníku (Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně), který byl oceněn pro svou architekturu i roli v evropské lázeňské tradici. Neméně zajímavý byl i Národní hřebčín Kladruby nad Labem, jakožto příklad šlechtění koní a krajinné architektury. Studenti rovněž poznali oblast Žatecka, kde se pěstuje chmel s chráněným označením původu, a nechyběla ani hornická kulturní krajina Krušnohoří, která spojuje přírodní i technické dědictví spojené s těžbou rud. Na závěr se studenti prostřednictvím interaktivní aplikace Mentimeter vyjádřili k celé akci – sdíleli, co je zaujalo, překvapilo nebo co by si přáli příště více rozebrat. Z ohlasů bylo patrné, že pořad přinesl nejen nové informace, ale i inspiraci k hlubšímu zájmu o kulturní a přírodní bohatství České republiky.

Text: Mgr. Zdeněk Novák

Foto: Mgr. Zdeněk Novák