Tři podoby svatováclavské koruny

Svatováclavská koruna patří k jedněm z našich nejvzácnějších klenotů. Je charakteristická svými obrovskými drahými kameny, jež jsou jednou z jejich dominant. Avšak málo kdo ví, že takto nevypadala vždy. Více ve článku od našeho absolventa Matěje Šindeláře, který před nedávnem představil veřejnosti její 3D vizualizaci.

Původní podoba svatováclavské koruny byla úplně jiná. Karel IV. si nechal korunu vyrobit v úplně jiném osazení kamenů a převážně byly na koruně použity jiné drahé kameny. Přesné datum vytvoření koruny neznáme, ale první historická zmínka je z roku 1346, kdy korunu nechává Karel IV zabezpečit Papežskou bulou.

 

Původní podoba koruny je nám známá sice jen z písemných pramenů, u nichž chybí značné množství detailů, ale díky spolupráci odborníků bylo možné původní podobu znovu vytvořit, replikovat a vizualizovat. Vizualizovány však byly tři podoby koruny. Původní podoba, kterou si nechal zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci. Druhá podoba, jež byla vytvořena s kameny, které všichni známe, ale s tím rozdílem, že pod ostatkovým křížkem se majestátně honosil velký safír. Nakonec třetí podoba, tedy podoba dnešního stavu, na které velký safír chybí, jelikož se někdy v historii z koruny vytratil.

O původní podobě byla natočená reportáž ČT, mohli jste jí vidět v Událostech z 11. září 2024, pokud Vám tento díl projel, prohlédněte si video (reportáž začíná v čase 32:00).

Vytvoření 3D modelu a převedení svatováclavské koruny do virtuálního světa byl oříšek, jež by nebylo možné rozlousknout, kdyby nebylo odborného týmu, který na tomto projektu pracoval. Pro správnou vizualizaci bylo zapotřebí historických pramenů, jež zajistil historik. Pro správné velikosti a barevnost kamenů bylo nutno komunikovat s gemologem. Pro reálné uchycení kamenů a perel bylo zapotřebí mluvit a konzultovat postup práce s odborníkem na středověké zlatnictví a pro finální výstupy a celkovou vizualizaci bylo zapotřebí 3D specialisty.

 

Finální vizualizace a jejich následné animace jsou veřejnosti představeny pomocí „holografické vrtule“. Díky této technologii se zdá, jako by koruna levitovala a pohybovala se v prostoru. Tímto způsobem má divák možnost pozorovat, jak se svatováclavská koruna měnila v čase.

Odbornost v rámce 3D modelování, animování a finálních vizualizací přinesl 3D specialista a absolvent Táborského soukromého gymnázia Základní školy Matěj Šindelář. A my vám máme možnost ukázat unikátní videa a fotografie.