Týden mozku na Akademii věd v Praze

Vloženo: 24. března 2015

Dne 20. března 2015 jsme se studenty 4. ročníku ze Semináře z biologie navštívili Prahu za účelem zúčastnění se přednášek na Akademii věd. Přednášky byly koncipovány v rámci celotýdenní akce Týden mozku, která se odehrávala na půdě Akademie věd v Národní ulici hned naproti Národnímu divadlu a to ještě v čase částečného zatmění Slunce. Na pořadu bylo mnoho přednášek na různá témata, která se dotýkají lidského mozku. My jsme se v pátek zúčastnili 2 přednášek.

První přednáška byla na téma „ Neurochirurgické operace v oblasti mozkového kmene“ pod vedením prof. Hanince z 3. Lékařské fakulty UK a fakultní nemocnice Na Královských Vinohradech. Byli jsme ohromeni tím, co dnešní neurochirurgie dokáže. Co bylo ještě před 30 lety nemožné, se stává dnes i s pomocí techniky možné.

Druhá přednáška se týkala tématu „ Je roztroušená skleróza civilizační choroba?“ pod vedením paní prof. Havrdové z Neurologické kliniky1. Lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Praha. V této chvíli jsme byli vnořeni do problému, který se týká čím dál tím více lidí kolem nás. Byli jsme poučeni, jak pokročily možnosti léčby této nevyléčitelné nemoci, která je snad více podmiňována faktory vnějšího prostředí než dědičnou zátěží, což se dříve myslilo.

Všichni jsme si z těchto dvou zajímavých přenášek odnesli spoustu zajímavých postřehů a snad i návodů, jak lépe se starat o vlastní tělo.


Ukázka z přednášek

© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.

Táborské soukromé gymnázium, s.r.o. - netkatalog.cz Gymnázia - netkatalog.cz

© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.