DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ GAZDINA ROBA

Vloženo: 30. října 2017
Napsal(a): Mgr. Jarmila Lambertová


24. 10. 2017 navštívili studenti druhých ročníků divadelní představení v Divadle Oskara Nedbala. Divadlo Alfa z Plzně pro ně moderním způsobem zpracovalo námět z 19. století, tedy původní divadelní hru Gabriely Preissové Gazdina roba.

Kritický realizmus poukazoval na dobové postavení ženy, která si nemůže svého životního partnera vybrat podle svých citů, ale musí respektovat sociální postavení, velikost majetku a následovně i přání svých rodičů. Hlavní představitelka hry Eva bere svůj osud do vlastních rukou. Bojuje s nepřejícím okolím o svou lásku k Mánkovi, snaží se vybojovat si své právo na spokojené žití ve dvou. Ale konvence doby a charaktery lidí ji dovedou k tragickému konci. Poslušný Mánek se vrátí k mamince a Eva zůstane sama s dluhy a bez pomoci druhých.

Mnozí mladí diváci si mohli uvědomit, že řada chování divadelních postav by se dala najít v naší současnosti.Třeba neschopnost mladé generace vymanit se v dospělosti ze závislosti na rodičovské péči. Ale zároveň si uvědomili,že partnera si mohou hledat sami bez ohledu na to, co by tomu řekli “lidi ve vsi”.© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.

Táborské soukromé gymnázium, s.r.o. - netkatalog.cz Gymnázia - netkatalog.cz

© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.