FENOMÉN MASARYK

Vloženo: 13. prosince 2017
Napsal(a): Kristýna Chalupská (septima)


1. 12. 2017 jsme se s dějepisným seminářem symbolicky vydali do Prahy, matky měst. Akce to byla skromná, přesto asi měsíc plánovaná. Spolu s pár dalšími zájemci mimo dějepisný seminář jsme vycestovali poznat kus naší převelice důležité historie – navštívili jsme výstavu Fenomén Masaryk ukazující T. G. Masaryka a první republiku z jiných úhlů pohledu.

Do Prahy jsme dorazili ráno kolem deváté. Měli jsme ještě trochu času, a tak jsme se každý dle libosti rozutekli po Václaváku. Po chvíli jsme se opět sešli a vydali se do Nové budovy Národního muzea.

Přivítala nás vřelá a milá paní, s níž jsme měli asi devadesátiminutovou komentovanou prohlídku. Představila nám prostory a program, kterým nás provázela. Hlavní složkou výstavy byl sál rozdělený do několika lipových listů (to podle naší krásné lípy) - sektorů, které ukazovaly Masaryka pokaždé z jiného úhlu pohledu, jeho životní etapy, zkušenosti a situace. Seznámili jsme se v nich s TGM jako s Tomášem, prezidentem, profesorem nebo jako s manželem. Exponáty byly exkluzivní – orlí pero, kterým podepsal deklaraci ve Filadelfii, společenské šaty jeho manželky, knižní sbírky a díla, ale i např. Štefánikova šavle, soukromé dopisy s Karlem Čapkem apod. Na konci nám byly puštěny tři záznamy v rámci workshopu, na kterém jsme vyplňovali pár otázek v malých skupinkách. První bylo video s Masarykem mapující jeho život a zbylé dva byly mluvené projevy – jeden Masarykův, druhý Janův (Masarykův syn). Odcházeli jsme s krásným pocitem do dalších prostor, které byly již v naší vlastní režii. Prohlíželi jsme si dobové fotografie z Masarykova rodinného života, ale i z období první republiky. Dále jsme mohli zhlédnout dojemný dokument o Masarykově pohřbu vedle jeho posmrtné masky, která doslova dýchala zvláštním pocitem.

Když jsme se vraceli vlakem domů, troufám si říci, že nikoho nenechal TGM chladným. Výstava ho záměrně ukazuje jako člověka, ne pouze jako pana politika, který se zasloužil o naši první svobodnou republiku. Tomáš Garrigue Masaryk je vzorem – vzorem nesmírné pokory, ale i hrdosti a inteligence. Pokud máte čas, zajeďte také do Prahy oslavit 80. výročí jeho smrti – neodjedete s prázdnou (hlavou)…© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.

Táborské soukromé gymnázium, s.r.o. - netkatalog.cz Gymnázia - netkatalog.cz

© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.