CURIOSITY - CREATIVITY - COMPETENCE
(Zvědavost - kreativita - kompetence)

Rhodos, Řecko


Projektové setkání v Řecku: Rhodos 4. 10. – 10. 10. 2014

vedoucí výpravy: Mgr. Marek Švadlena

účastníci výpravy: Václav Hron, Ota Podlipný, Petr Milichovský


Výprava Táborského soukromého gymnázia na řecký ostrov Rhodos se uskutečnila v první polovině měsíc října, konkrétně od 4. do 10. října. Nad nedělním ránem jsme se vznesli směr Řecko. Následný nedělní program se nesl ve znamení prvotního setkávání, seznamování se s rodinami a pedagogy, ve stylu přátelském a nad šálkem dobré kávy.

První opravdový projektový den bylo pondělí. V místní hostitelské škole (7. střední škola Rhodos) se konalo sportovní dopoledne plné soutěží a závodění. Studenti se plně zapojili do aktivit jako byl volejbal, fotbal a různé hry podporující spolupráci. Odpoledne se pak celá „comeniusovská“ skupina vydala prozkoumat krásy přístavního (a také hlavního) města Rhodos. Prohlídka vedla podél přístavu přes středověké opevnění, stavby z doby fašistické italské okupace ze 30. let minulého století až k akváriu – hydrobiologické stanici.

Úterní den byl taktéž velmi akční a náročný. Již od brzkých dopoledních hodin studenti připravovali jisté překvapení – představení pro učitele, následně se konaly projektové prezentace na téma olympijských her. Václav, Ota a Petr si připravili české zapojení a výsledky na olympiádách v Londýně 2012 (ZOH) a Soči 2014 (LOH). Všichni tři jí bezproblémově zvládli, prezentace byla graficky zdařilá a sklidila zaslouženou pozornost a potlesk celého osazenstva sálu. Pozdní odpoledne proběhlo putování k původnímu atletickému stadionu a Akropolis, kde proběhlo (nejen) společné a skupinové focení. Večer pak byl připraven program pro učitele ve formě posezení v jedné ze středověkých zahrad ve středověkém opevnění.

Středa pak byla opět dnem sportovním, kdy se studenti rozdělili do různých, promixovaných skupin a soutěžilo se za jednotlivé týmy v mnoha disciplínách. Odpoledne, jako již tradičně, byla na programu prohlídka další části města Rhodos, tato byla ovšem až poměrně dlouhá a překvapivě náročná. Ale stálo to za to!

Čtvrtek, poslední den na řecké půdě byl vyhrazen autobusovému výletu do města Lindos. Místo, známé především svým chrámem a městečkem s křivolakými uličkami, kde je možno nakoupit naprosto všechno, co by turista potřeboval. Ale výhled z trosek chrámu se koupit nedal a přeci byl k nezaplacení. Podvečerní volný čas jsme využili k sbalení svých věcí, následovala rozlučková závěrečný řecký večer s tradičními řeckými tanci, jídlem a samozřejmě velmi dobrou atmosférou a náladou. V tom nejlepším se má skončit a tak jsme se tohoto pravidla drželi a v nejlepším jsme odjeli (museli jsme, letadlo nepočká). Byla to pro všechny výborná zkušenost, možnost navázat nové kontakty a „čuchnout“ si i k jiným kulturám a zvykům.


Na textu se podílel: Mgr. Marek Švadlena


Rhodos, Greece

Project meeting in Greece: Rhodos 4. - 10. October

Leader of the expedition: Marek Švadlena

Participants: Vašek Hron, Petr Milichovský, Ota Podlipný

Expedition of our school took place on the Rhode island in Greece from 4. to 10. October. Our trip began at the Prague airport, from where we flew to our target destination. After landing in Greece we met families and teachers who welcomed us in a friendly way.

Monday was the first day of our stay. In local guest school (7. High school Rhodes) they organised for us several sport activities. Students played football, volleyball and some other sport activities, which required cooperation. In the afternoon the participants of the whole Comenius project went to discover beautiful sights of the capital city. Our tour around the city began in the port then we went along medieval fortification and we finished our tour in aquarium.

Tuesday was very busy and exhausting. Students prepared a suprise-show off for teachers and after that we presented our project about Olympic games.Václav, Petr and Ota prepared presentation about the participation of Czech republic in Summer Olympic games in London 2012 and in Sochi 2014. Everything went without a single problem and the presentation was rewarded with a big applause. In the afternoon we went to the ancient athletic stadium and Acropolis.

Wednesday was again filled with sport activities,thestudents were divided in several mixed teams and they competed in couple disciplines. In the afternoon we went again to the capital city Rhodos. It was a little long, but it was worth it.

Thursday was the last day of our stay. We went to a beautiful city Lindos. This city is well known mainly for its temple and for a lot of souvenir stands. The view from the ruins of the temple was priceless. After the return from our trip to Lindos we packed our baggage and in the evening Greeks made a final farewell evening which contained samples of typical Greek dances. Everything was followed of course by good atmospehere and delicious food. One saying says that „Everything should end at its best“, so we stood by it and we flew off back to the Czech republic. It was a great experience for us. We have made new friends and had opportunity to learn new country and its customs.
© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.

Táborské soukromé gymnázium, s.r.o. - netkatalog.cz Gymnázia - netkatalog.cz

© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.