CURIOSITY - CREATIVITY - COMPETENCE
(Zvědavost - kreativita - kompetence)

Kisvárda, Maďarsko


Projektové setkání ve Maďarsku: Kisvárda 10. 11. – 14. 11. 2014

vedoucí výpravy: Mgr. Markéta Švadlenová, Mgr. Jaroslav Dvořák

účastníci výpravy: Robert Pospíšil, Miroslav Lutovský, Monika Boušková, Veronika Holakovská, Zuzana Homolová, Veronika Přibylová, Ivana Skácelová, Tereza Vondrášková


Ve dnech 10. - 14. listopadu 2014 jsme se zúčastnili putovního projektu Comenius, protentokrát konaným v Maďarsku ve městě Kisvárda. Maďarský projekt byl zaměřen na životní prostředí, speciálně pak na lišejníky, o kterých jsme si připravili prezentace. Z našeho gymnázia byla vyslána osmičlenná skupina, a to šest dívek ze sexty a my, dva kluci ze 4. ročníku, pod vedením učitele biologie Jaroslava Dvořáka a ředitelky Markéty Švadlenové. Odjezd byl domluven v pondělí brzy ráno, protože nás čekala velmi dlouhá cesta na východní Maďarsko.

V pondělí jsme se tedy sešli za úplné tmy v 5:45 na nádraží, kam pro nás přijel mikrobus. Nebylo na co čekat a jelikož nás čekala přes 850 km dlouhá cesta, ihned jsme vyjeli. Cestou jsme museli udělat zajížďku pro kolegyně z Lince a pak jsme už co nejrychleji jeli k našemu dalšímu cíli, a to Budapešti. V Budapešti jsme se setkali s našimi ubytovateli a kolegy z ostatních zemí, kteří sem přijeli nebo přiletěli dříve než my. Bohužel jakýkoli výhled nám znemožnila neproniknutelná mlha, jenž se snesla na Maďarsko již u hranic. V hlavním městě jsme pobyli pouze asi hodinu, protože bylo již kolem 6. hodiny a nás čekala ještě 3-hodinová cesta do Kisvárdy za našimi ubytovateli. V domácnostech jsme pak jen předali naše dárky a padli do postelí. I když člověk na cestě pouze seděl, byla cesta velmi vyčerpávající.

Druhý den v úterý jsme vstali a nasnídali se. Je velice zajímavé, jak jsou v maďarských rodinách velice pohostinní. Člověk u nich sice jen přespává, ale snesli by mu modré z nebe. Legendární se zejména staly jejich svačiny, kdy jsme dostali několik baget, ovoce, sladkosti a pití. To vše v takovém množství, že by to člověku vystačilo na celý týden. S takovouto výbavou jsme se pak setkali na tamějším gymnáziu. Škola byla nádherně vybavena a bylo vidět, že se jedná o školu s bohatou historií. Po několika úvodních slovech paní zástupkyně jsme se přesunuli do laboratoří, kde jsme jako první ze všech prezentovali naše výtvory. Všechny prezentace byli v angličtině a po prezentacích jsme byli svědky několika chemických pokusů, které jsme si pak mohli vyzkoušet jako např. vyrobit si duhu ve zkumavce. Tento program trval až do pozdního odpoledne. Po skončení programu ve škole jsme se přesunuli do jídelny, kde byl raut. Při této příležitosti k nám pronesl pár slov ředitel školy, popřál nám dobrou chuť a my se mohli vrhnout na tradiční pečené kuře a zelné závitky. Následovala hodina tradičních tanců, která byla velice fyzicky náročná. Náš um nám ale zajistil, že jsme byli nejlepší tanečníci večera. Po rautu a tanečním kurzu jsme ještě šli s Maďary do centra za zábavou, kde jsme se všichni ještě lépe poznali mimo oficiální program.

Ve středu nás čekal jeden z hlavních taháků programu, a to návštěva zoologické zahrady ve městě Nyíregyháza a koupání v bazénu s termálním pramenem. Jako vždy jsme na cestu dostali ohromnou svačinu a vyrazili jsme do asi 50 km vzdálené Nyíregyházy. Zoo byla opravdu pěkná a velká. Překvapily nás například i nápisy ve slovenštině, takže jsme si mohli o zvířatech bez problému přečíst. V zoo jsme nachodili na největším okruhu kolem 8 kilometrů včetně častých zastávek v pavilonech, hlavně v novém nádherném oceánském pavilonu. Po programu v zoo jsme měli rozchod v Nyíregyháze, abychom si mohli nakoupit nějaké suvenýry a drobnosti, popřípadě se došli občerstvit. Následovala cesta zpět do Kisvárdy, do plaveckého bazénu. Tam jsme si nejvíce užili venkovní termální bazén, který byl velmi příjemný po přechodu na chladném vzduchu, i když Allan (účastník Comenia) tvrdil, že je to jako léto ve Finsku. Po bazénu a večeři jsme se šli opět bavit do města.

Ve čtvrtek jsme měli nabitý program. Čekalo nás předávání dárků jako vzpomínek a Kisvárdu, návštěva radnice, kde se měly představit poslední prezentace jednotlivých zahraničních škol, návštěva zříceniny hradu a prohlídka staré židovské synagogy - dnes židovského muzea. Nejdříve proběhlo předávání dárků, kde jsme dostali spoustu suvenýrů s tematikou Maďarska a Kisvárdy. Následoval přechod na radnici, kde ostatní odprezentovali své prezentace a následně k nám měl proslov starosta Kisvárdy. Po focení skupinové fotky na radnici jsme se přesunuli ke zřícenině hradu, který je jakýmsi sídlem kultury v Kisvárdě. A na úplný konec programu jsme navštívili významnou židovskou synagogu s expozicí o životě židů. Jelikož se již v pátek odjíždělo, uspořádali studenti z Maďarska závěrečný večírek, který byl třešničkou na dortu celého projektu.

V pátek jsme se rozloučili s rodinami, ve kterých jsme bydleli, a kolem deváté hodiny se vydali na naší dlouhou cestu zpět do Tábora. Cestou jsme ještě vyložili rakouskou paní učitelku a studentky v Linci a pak rovnou do Tábora, kde naše putování skončilo. Další reprezentanti projektu – studenti našeho gymnázia – se mohou těšit na březnové projektové setkání v Itálii v kraji Emilia Romagna, kde bude na programu literární soutěž v angličtině a samozřejmě krásné památky severní Itálie. Tak köszönöm sepen, vizsontlátásra a arrivederci !

Na textu se podílel: Robert Pospíšil (4. ročník)


In days from 10th to 14th of the year 2014 we participated in international projekt Comenius, which took part in Kisvárda, Hungary. Its main topic was enviroment, indicating air pollution with lichens to be exact. We did some research and prepared our own powerpoint presentations. Our high school was represented by six girls from second grade and two boys from fourth grade led by our headmaster Mgr. Švadlenová and our biology teacher Mgr. Dvořák. We left Czech republic very soon in the morning because we had a very long and tiring journey in front of us. (more than 14 hours)

So on Monday we hit the road at 5:45 a.m. We had to stop in Linz to pick up our „colleagues“ and then we couldn´t miss a walk in the capital city: Budapest. It was the first time we met our hosts and friends from other participating countries. It was already 6 p.m. and it was very foggy when we left Budapest and when we got to Kisvárda it was 9 p.m. (Kisvárda lies near Ukrainian borders). After greeting our hosts and giving them some presents we immediately fell asleep. Although we ere just sitting during the journey to Hungary it was pretty exhausting.

The other day we experienced how kind and hospitable Hungarian families are. We all had delicious large breakfasts and a nice chat with our host´s parents. The snacks they gave us for the day became legendary. We were usually given few baguettes, fruits, candies and drinks in such quantity it would do for a whole week. Then we headed to beautiful school of Kisvárda. It´s quite a big building and we were astonished by its history and facilities. After introductory speech of the deputy director we entered their laboratory where we presented our work. After that we experienced some remarkable chemical experiments, for example making a little rainbows in test-tubes. In the evening they taught us national dances and served us typical Hungarian food.

On Wednesday we visited zoological garden in Nyíregyháza and then we went to thermal spa. It was amazing. The Zoo was pretty big and really nice. What surprised us were some signs written in Slovakina language. It enabled learning about the animals with no problems. After that we bought some souvenirs, ate some food and talked with other students.

On Thursday we had so much to do that we almost didn´t make it. But we did and it was worth it. We visited the city hall where we presented some projects again. Then we got some presents to remember Kisvárda, we visited ruin of a castle, took last group photos, ate some awesome pancakes and then we visited old Jewish synanogue which is now a museum of Jewish life and history. For it was the last day, our Hungarian friends set up a little goodbye party. It was the icing on the cake.


© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.

Táborské soukromé gymnázium, s.r.o. - netkatalog.cz Gymnázia - netkatalog.cz

© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.