CURIOSITY - CREATIVITY - COMPETENCE
(Zvědavost - kreativita - kompetence)

Antalya, Turecko


Projektové setkání v Turecku: Antalya 4. – 8. 11. 2014

vedoucí výpravy: Mgr. Radka Vanišová

účastníci výpravy: Kateřina Bělohlavová, Gabriela Vránová


Od 4. do 8. listopadu se konal první zájezd v rámci projektu Comenius. Tohoto projektu se účastní devět zemí: Česká republika, Turecko, Polsko, Řecko, Rakousko, Litva, Finsko, Maďarsko a Itálie. První navštívenou destinací byla Antalya v Turecku. Přibližně miliónové město ležící na pobřeží Středozemního moře, které je často přezdíváno „ráj na zemi“, „perla Středomoří“ či „turecká riviéra“.

Naše cesta začala v noci z neděle na pondělí, kdy jsme opustily Tábor směrem do Prahy, z Prahy jsme jely autobusem do Vídně na letiště, odtud letěly letadlem do Istanbulu, kde jsme přestoupily na druhé letadlo mířící do Antalye. Po přistání nás převezli ke škole, kde si nás vyzvedly naše nové rodiny. Následující den se každá země předvedla se svou připravenou prezentací, kde každý měl představit publiku historický artefakt, který se nachází v muzeu a charakterizuje jejich vlastní region. My jsme například hovořily o Jistebnickém kancionálu, turečtí studenti si připravili krátkou scénku, kde se vžili do soch bohů, litevští zástupci nás ohromili svým zpěvem, a tak každá země projevila svou kreativitu a představila nám kus své historie. Náplní dalších dnů byly návštěvy památek. Navštívili jsme starořímské město Perge, amfiteátr Aspendos, dále například Side. Volný čas jsme trávili s novými přáteli a naší novou rodinou.

Ubytování v rodinách studentů nebylo překážkou, naopak jsme mohli poznat jejich způsob bydlení, zvyky spojené s jejich kulturou, ochutnat tureckou kuchyni, nebo se dokonce naučit vařit pravou tureckou kávu. Zjistily jsme, že turecký lid je neuvěřitelně přátelský, vřelý a plný energie a chuti po poznání něčeho nového. Mezi našimi novými přáteli jsou nejen studenti z Turecka, ale právě i z dalších zemí, se kterými jsme strávily spoustu času. Dále nás okouzlilo i prostředí, ve kterém jsme se pohybovaly, například stará část města či pobřeží moře.

Celkově bychom tuto příležitost shrnuly jako neopakovatelný zážitek a zkušenost. Vrátily jsme se do Čech plné nové energie a zážitků. Proto bychom chtěly všem doporučit, aby se další příležitosti zúčastnit se takového projektu nebránili, ba naopak o ni stáli.

Kateřina Bělohlavová, Gábina Vránová (SEXTA)


Comenius 2013: Turkey

The first stay of the Comenius programme was from 4th to 8th of November 2013, in Antalya, Turkey. Those nine countries took part in that: Czech Republic, Turkey, Poland, Austria, Hungary, Greece, Italy, Lithuania and Finland. Antalya is a city with about 1 million people and is situated on the Mediterranean coast. It is also known as “the paradise on Earth”, “the pearl of the Mediterranean” or “the Turkish Riviera”.

Our journey started on the night from Sunday to Monday, we went from Prague to Vienna airport by bus, from Vienna to Istanbul by plane and there we changed the plane from Istanbul to Antalya. After the arrival, we met our host families.

On Tuesday, the next day, the students from all nine countries presented their presentations on a historical artefact from their local museum which introduced the area they came from. For example, we spoke about the Hymnal of Jistebnice, the Turkish students performed a short play about statues of Roman gods and goddesses, and Lithuanian students amazed us with their singing and so each country showed their creativity and a piece of their history.

The other day was full of sightseeing; we visited the ancient Roman town of Perge, the amphitheatre in Aspendos and the town of Side. We also enjoyed our free time spent with the host families playing bowling, drinking coffee, talking and walking in the city. We were amazed by Turkish architecture and friendly atmosphere in the old town and its surroundings.

Thursday was about various workshops where we cooperated in international teams. It was focused on history again and famous personalities from earlier and recent historical eras.

On Friday we had to leave Antalya and return home.

Our stay with the host students was really beneficial to us because we had the unique opportunity to make new friends, not only Turkish, of course, but from all other countries. We also learned something about Turkish lifestyle, their culture; we enjoyed the delicious Turkish cuisine and even were taught how to make real Turkish coffee. We found out, that Turkish people are very friendly, nice, warm and energetic.

In conclusion we have to admit that we are so happy we participated in the project. We are glad that there are such projects, such opportunities we can take.

Kateřina Bělohlavová, Gábina Vránová
Táborské soukromé gymnnázium s.r.o.
The Czech Republic© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.

Táborské soukromé gymnázium, s.r.o. - netkatalog.cz Gymnázia - netkatalog.cz

© Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s. r. o.